Projektový den – Červená stát a Den zdraví

Dnes se na naší škole konal dopravní projektový den Červená stát a Den zdraví.

Projekt byl letos nově konán pod záštitou šternberského automobilového závodníka, pana Václava Janíka a byl spolufinancován MAS Šternbersko.

Jak již bylo zmíněno, mezi hlavní hosty patřil  automobilový závodník Václav Janík a jak zmínil  v úvodním rozhovoru, hodně věcí týkajících se úspěchu automobilových sportovců závisí na počasí.

Dnešní počasí bylo spíše mrazivé a my bychom chtěli poděkovat všem dalším pozvaným, že za dnešního chladného počasí s velikou trpělivostí a nasazením prezentovali žákům, učitelům a veřejnosti svou každodenní práci. Jmenovitě: firmě  MK Fruit s.r.o., Včelařské organizaci Šternberk zastoupené panem Bořivojem Reimerem, Městské policii Šternberk, Policii České republiky, stanici Hasičského záchranného sboru Šternberk a závodnímu týmu Janík Nutrend Racing v čele s Václavem Janíkem a kolegou Pavlem Malým.

A jak popsali dnešní den žáci devátých ročníků, kteří se tradičně stali pomocníky na jednotlivých stanovištích?

Dne 24.4 se na naší škole udál projektový den s názvem Červená stát.

Při této příležitosti si mohli žáci z naší školy vyzkoušet a zjistit, jaké to je být policista (ovšem také zadržený),  hasič, včelař, nebo profesionální závodník a dozvědět se nové informace o jejich práci.

Stanoviště první:

Team Nutrend Racing v čele s Václavem Janíkem a kolegou Pavlem Malým. Dvě parádní závodní formule. Poutavou formou s množstvím ukázek nás informují především o bezpečné rychlostní jízdě. S panem Janíkem se odvažujeme udělat krátký rozhovor.

Co považujete za svůj největší úspěch? “Titul mistra Evropy”

Kterého závodníka považujete za nejlepšího? “Simone Faggioli”

Jaký to byl pocit ho porazit? “Dobrý, ale pomáhalo nám počasí.”

Jak jste se dostal k dráze profesionálního závodníka? “Začal jsem s motorkami a jak jsem se lepšil, tak jsem přešel na formule.”

Jak byste ohodnotil šternberskou trať? “Řekl bych, že je jedna z nejlepších v Evropě.”

Jaký je váš běžný pracovní den? „Příprava na závody.“

Kdo je váš největší rival v Mistrovství ČR? „Miloš Beneš“

Od kolika let závodíte? „Od 20 let.“

Jaký je váš cíl pro tuto sezonu? „Umístění do třetího místa“

A my budeme panu Janíkovi držet palce, aby se přání vyplnila.

Stanoviště  druhé:

Policie ČR.

Pouta, el. obušek, neprůstřelná kevlarová vesta, vysílačka, taser..Zkoušíme, jaké je to nechat se zadržet policistou, máme možnost nechat si udělat alkoholový a drogový test. Také si zopakovat povinnou výbavu kola, bezpečnou cyklistickou jízdu, pravidla silničního provozu.

Stanoviště třetí:

Hasiči. Hasicí vůz a jeho vybavení, úžasný žebřík ve třiceti metrech.Na speciálním lehátku  leží dívka a žáci pomáhají při první pomoci a transportu “zraněné”. Mají možnost si také vyzkoušet nácvik požárního útoku díky malé stříkačce a maketě hořícího domu.

Stanovišti čtvrté:

MK Fruit

Máme možnost ochutnat ovocné šťávy plné vitamínů, hádáme, z čeho šťáva je, a zkoušíme uhodnout dle čichu různé druhy koření. Celá akce je prezentována zábavnou formou hádanek.

Stanoviště páté:

V altánu naší školy se setkáváme s bývalým učitelem naší školy a vášnivým včelařem Bořivojem Reimerem, který nás velice poutavou formou seznámil s prací včelaře, historií včelařství a hlavně společenstvím včel.Věděli jste, že včela létá rychlostí až 30km/h a doletí až 12km daleko? Zajímavé byly také nástroje včelařů:

Např.

Dýmák – Slouží k uklidňování včel

Rozpěrák– Slouží k odtrhávání jednotlivých nástavků slepených propolisem

Kukla-chrání obličej a krk před žihadly včel.

Stanoviště šesté:

Jízda zručnosti.

Všichni žáci na druhém stupni psali ráno dopravní testy. Ti nejlepší si měli možnost zasoutěžit při cyklistické jízdě zručnosti.

Na prvním stupni žáci navštívili dopravní hřiště Šternberk, kde se učili v praxi dopravní značky  a pravidla silničního provozu.

Tento projektový den se nám moc líbil. Dozvěděli jsme se plno nových informací.

Žáci 9.B