Naší žáci poprvé na Street art festivalu v Olomouci

Také žáci naší školy měli možnost zažít neopakovatelnou atmosféru Street artového festivalu, který v Olomouci trvá již 12 let.

11.9. jsme s pátým a šestým ročníkem zavítali do Olomouce i my.

Letošní ročník se konal v prostorách Šmeralovy ulice, tedy před budovami vysokoškolských kolejí. Tato prostora nebyla vybrána náhodně. Obsahem letošního ročníku je totiž třicetileté výročí Sametové revoluce.

V Olomouci během tří dnů druhého zářijového týdne vznikly dvě velkoplošné malby, tzv. muraly, které si kladou za cíl oslavit lidskou svobodu.

Autory jsou dva světoznámí umělci – Koctel Kahoolawe ze Španělska a Wasp Elder z Velké Británie.

Za zmínku stojí připomenout také některé muraly minulých ročníků. Například známý Plačící Masaryk od českého autora s kazašskými kořeny Chemise. Tento autor se taktéž spolupodílel na výzdobě šternberské budovy Topgalu v roce 2016. Možná jsou vám známy malby znázorňující Marii Curie a krále Eduard III v proluce Muzea umění v Olomouci nebo Batmana v prostorách Fakultní nemocnice.

Naši žáci se samozřejmě neúčastnili výzdoby zdí, měli ale možnost vyzkoušet si sprejování nanečisto pod vedením studentů UP v Olomouci, seznámit se s podstatou street artu, dovědět se jaký je rozdíl mezi graffiti a street artem, zúčastnit se workshopů firmy Topgal, která se na organizaci festivalu významně podílí, protože návrhy streetartových umělců se využívají v designu této firmy.

Jsme rádi, že díky této akci můžeme lépe porozumět obrazům, jež se stávají postupem času naší každodenní součástí, dokážeme je vnímat, ne přehlížet a vytvářet si tak na tento druh umění svůj názor.