Informace MPSV – změny v ošetřovném

Dne 19.3.2020 pak zveřejnilo MPSV materiál s názvem Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let, kterým doplnilo materiál s názvem MPSV upřesňuje informace o nároku na ošetřovné v souvislosti s uzavřením mateřských škol a jiných obdobných zařízení (např. jesle, mikrojesle, dětské skupiny, školičky, mateřské školy nebo lesní školky, ale i mateřská centra nebo předškolní kluby pro děti).

Připravované změny:

Vláda na svém jednání 19. 3. 2020 schválila návrh zákona, který v současné situaci umožní upravit podmínky pro čerpání ošetřovného. Jeho čerpání bude možné po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení a budou na něj mít nárok zaměstnanci pečující o dítě až do 13 let věku (nejpozději do 13. narozenin).

– Co se změní?

• Ošetřovné po skončení zákonem stanoveného nároku (9 dnů, resp. 16 dnů u samoživitelů) bude nadále vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.
  • Ošetřovné se bude vztahovat na péči o děti mladší 13 let
  • Ošetřovné se bude nově poskytovat po celou dobu mimořádných opatření v souvislosti s epidemií, kdy budou uzavřené školy a další dětská zařízení, tedy bude náležet i po vyčerpání řádné podpůrčí doby.
  • Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel.
  • Nárok na ošetřovné vznikne za podmínky žití ve společné domácnosti i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení.
  • V případě živnostníků (OSVČ) bude výpadek jejich příjmů z důvodu péče o děti sanovat dle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu.

– Kdy začne zákon platit?
Změny ještě musí projít Parlamentem v režimu legislativní nouze. Po schválení bude ošetřovné vypláceno zpětně k datu přijetí mimořádných opatření.

– Budou výše uvedené změny platit i po ukončení mimořádné situace?
Ne, jde o dočasné opatření, po skončení této mimořádné situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Více na https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru#O%C5%A1et%C5%99ovn%C3%A9

Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení rodičům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.