Cykloturistický kurz v Protivanově

Ráno dne 5. 6. 2017 panoval na parkovišti před naší školou nezvykle čilý ruch. Prostranství bylo plné cyklistů, jejich strojů s vybavením a mávajících rodičů. Jednalo se o ročníky devátých tříd, které se připravovaly k odjezdu na dlouho očekávaný cykloturistický kurz. Cílem cesty byla malebná obec Protivanov, která se pyšní titulem nejvýše položená obec Drahanské vrchoviny.

Po příjezdu na ubytování v rekreačním areálu Metra jsme se vydali polykat první kilometry a hlavně poznávat blízké okolí. Při projížďce měřící zhruba 25 kilometrů jsme nejen pokořili nejvyšší vrchol Drahanské Vrchoviny Skalky (735 m n. m.), ale také jsme poprvé otestovali své fyzické možnosti.

Druhý den pobytu následovala asi nejnáročnější vyjížďka, která důkladně prověřila jak naše fyzické možnosti, tak kvalitu našich strojů. Nejedna duše, či dokonce přehazovačka vzala za své. Trasa, která přesahovala 30km vedla do srdce CHKO Moravský kras. Obdivovali jsme Sloupsko – šošůvské jeskyně a po náročném výšlapu pro nás byl odměnou fascinující pohled do propasti Macocha. Po návratu z náročné cyklotúry následovalo osobní volno. Celá parta se sešla u táborového ohně, který na plné čáře zvítězil nad diskotékou. Výborné špekáčky od lokálního výrobce přišly také vhod.

Středa se nesla v duchu odpočinku a regenerace. Celá skupina se vydala na krátký výlet, který měl za cíl prozkoumat nedaleké pozůstatky keltského oppida Staré Hradisko. Na místě se skupina rozdělila na dvě poloviny a ti, kteří měli ještě dostatek sil, se vydali na prodloužený okruh vedoucí vojenským újezdem Březina. Odpolední program představoval návštěvu blízkého města Boskovice. Někteří využili návštěvu nakupováním, jiní strávili svůj volný čas u dobrého jídla nebo zmrzliny. Po příjezdu na ubytování se hrál fotbálek, či jiné kolektivní hry.

Poslední vyjížďkou cyklokurzu byla okružní jízda po okolních kopcích Drahanské vrchoviny, při které jsme mimo jiné zavítali do vyhlášeného campu Suchý. Pomyslnou třešničkou na dortu v tomto dni byla projížďka na loďkách, kterou nám zdarma umožnil ochotný správce areálu. Z hladiny přilehlého rybníka jsme si mohli vychutnávat pohledy na okolní krajinu pokrytou hustými lesy. Večernímu programu vévodilo opět oblíbené posezení u táborového ohně spojené s opékáním špekáčků.

Páteční den se nesl již jen v duchu balení a cesty domů. Celý kurz se velmi vydařil a všichni na něj budeme jistě ještě velmi dlouho vzpomínat.

Mgr. Jan Zdařil

Příspěvek byl publikován v rubrice Výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *