Šablony 2016 – Kluby logického myšlení a deskových her

Ve Šternberku 20.12.2017

V 1. pololetí školního roku 2017/2018 probíhá na naší škole již druhá etapa projektu s názvem „Rozvoj extrakurikulárních aktivit na ZŠ Svatoplukova“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0./0.0/16  022/0001282, který naši pedagogové, žáci i rodiče znají spíše pod zkráceným pracovním názvem „Šablony 2016“.

Jeho součástí jsou i 4 Kluby logického myšlení a deskových her (KLM a DH), které pro téměř 70 žáků převážně 1.stupně, tj. od druháků po páťáky, vedou ve svých kroužcích paní učitelky Švancarová, Mádrová, Polzerová a Novobilská.

Jak sám název již napovídá, škola v rámci projektu nakoupila značné množství společenských a deskových her, a naši žáci se pak pravidelně scházejí v odpoledních hodinách, aby pak nejen ve hrách, ale i v připravených soutěžích, hádankách, kvízech a hlavolamech uplatňovali matematického ducha, tříbili svou logiku a zlepšovali se ve svých strategiích a myšlenkových postupech. Z každého setkání si často odnášejí nejen báječný pocit z případných vítězství, ale také podstatně důležitý kontakt se svými vrstevníky. V dnešní době, tak charakteristické pro technologie, počítačovou techniku, tablety a mobilní telefony, které mnohdy svádí k sociální izolaci a k obtížnému navazování vztahů a přátelství, jsou tyto naše „Deskovky“ pro žáky vítaným časem, kdy společně prožívají a sdílí své úspěchy, výhry a samozřejmě i nezdary, při společenských hrách. Při zábavě spolu přirozeně komunikují, dokáží se vcítit do myšlenek a pocitů protihráče či naopak nabízejí podporu.

KLM a DH nejsou jen o taktice, strategii a logice. Jsou o přátelství, komunikaci, a sociálních vazbách. Paní učitelky to vyjádřily přesně: Děti se seznamují s různými druhy deskových her a dalšími zábavnými činnostmi jako je řešení detektivních příběhů, vyhledávání zašifrovaných informací, řešení rébusů apod. Všechny aktivity jsou zaměřeny na rozvoj postřehu, pozornosti a paměti, logického, kombinačního a matematického myšlení. Během schůzek si děti spolu nejen hrají, ale také soutěží a navazují nová přátelství.“

Jejich slova potvrzují odpovědi některých našich druháků, třeťáků a čtvrťáků, kdy jsme na jedné schůzce dětí zeptali, proč do kroužku chodí:

• Je to na přemýšlení a hry jsou dobré.(Patrik)
  • Naučíme se hodně nového, co bychom se nenaučili doma. (Aneta)
  • Tenhle kroužek mě baví, prostě nemá chybu. (Tim)
  • Setkávám se tu s kamarády z minulých tříd a poznávám i nové. A je tu spousta her. (Michal)
  • Kroužek je velice dobrý, nic bych na něm neměnil. (Jan)
  • Líbí se mi, že tady hrajeme dobré hry a že je můžu hrát s kamarády. (Sophie)

• Na závěr jsme vybrali asi ten nejlepší postřeh: V tomhle kroužku jsem potkal spoustu nových přátel. Doporučuji! (Jakub)

Je vidět, že se dětem kroužek líbí a že si čas si čas trávený s kamarády opravdu užívají.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce školy, Oznámení rodičům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.