Opět Švédsko, ale tentokrát trochu jinak

Stalo se již tak trochu dobrým zvykem, že skupina žáků naší školy odjíždí v září na výměnný pobyt do švédské Kungsbacky. Tam během deseti dnů mají zúročit svou tvrdou práci z hodin angličtiny, poznat způsob života v cizí zemi, ale i navázat nová přátelství.

Letošní ročník však nabídl něco navíc. Základní škola Svatoplukova byla úspěšným žadatelem v programu Erasmus+ a díky tomu bude celý projekt po dva roky financován z prostředků Evropské unie. Ta naštěstí myslí i na pohodlí a bezpečnost dětí, a tak jsme poprvé mohli do Švédska cestovat letecky.

Hlavním tématem programu je „voda“, není tedy divu, že všechny aktivity se točily kolem ní. Spíše poznání než zábavu nabídla čistička odpadních vod. Zato však ranní návštěva rybí aukce v Göteborgu
a vlastní příprava čerstvé tresky byla mimořádným zážitkem. I zatvrzelí odpůrci konzumace ryb se olizovali. Žáci si také na jeden den vyzkoušeli roli vědeckých pracovníků, když ve výzkumném námořním středisku Göteborské univerzity, v oblasti malebných ostrovů a fjordů poblíž norských hranic, poznávali přímo na lodi vlastnosti mořské vody nebo život na dně oceánu. Stejně tak návštěva přírodovědného
a vědeckotechnického centra Universeum slavila velký úspěch.

Přestože nemáme moře, věříme, že i my máme švédským studentům v květnu co ukázat. Už teď se na ně moc těšíme!