Hurá do divadla

Je známo, že do škola má žáky nejen kvalitně vzdělávat či dobře vychovávat, ale hlavně připravit na život. Jednou z přirozených možností, jak děti vést ke kulturnímu chování a vztahu k literatuře, divadlu, hudbě či výtvarnému umění, je alespoň jednou až dvakrát v roce navštívit divadelní představení . A to se u nás ve škole daří.

Minulý týden se 30 žáků osmých a devátých tříd vypravilo do Moravského divadla v Olomouci, aby se jejich oči i uši doslova nabažily úžasného zpracování známého muzikálu Noc na Karlštejně. Myslím, že Vrchlický by byl i s baletním zpracováním jeho námětu velmi spokojen. Výprava, hudba, kostýmy i herecké výkony hodnotíme výtečně.
V zimě shlédly tři desítky nejstarších žáků naší školy také klasiku – Maryšu. Ta byla napsána asi o 10 let později než historická komedie Vrchlického. Autoři dramatu, bratři Mrštíkové, jsou jim v hodinách literatury ve školních lavicích téměř cizí. Díky divadelnímu představení Maryša, které pozorně sledovali, je jim drama konce 19. století zase o něco bližší. Nechtěli by být ani Maryšou ani Franckem. Prý pevně doufají, že výběr jejich životního partnera nechají rodiče na nich.

Věřím, že i tak málo může být oním pomyslným semínkem, ze kterého vyroste jednou veliký a silný strom. Láska k divadlu a umění, vztah k literatuře, historii a vžité společenské chování- to není vůbec málo, co tito mladí lidé návštěvou divadla získávají.