Finanční gramotnost na 1. stupni

Běžím ještě zpátky do obchodu, zbyly mi peníze!! Kolik to stálo? Můžu si to taky koupit?….ozývalo se ve čtvrtek dopoledne po celé budově. V tělocvičně bylo totiž ten den velké tržiště, kde se prodávalo snad všechno zboží. Tak proč si nenakoupit, když máme peníze?

V rámci projektového dne Finance a podnikání aneb Peníze nerostou na stromech vytvořily děti ze čtvrtých tříd celé tržiště, stánky se zbožím, letáky, reklamy, ceníky i papírové peníze. Ti mladší pak dostali od svých třídních učitelek určitou částku a měli za úkol ji dobře utratit. Ve třídách si předem povídali o vzniku          a funkci peněz, ukazovali si mince i bankovky, vyráběli nákupní tašky a snažili se do nich nalepit potraviny    z letáků našich supermarketů. Porovnávali ceny, počítali, kolik by stála svačina, ti starší s paní učitelkou probrali i rodinný rozpočet či půjčování peněz v bance. Ta ovšem nechyběla ani na tržišti.

Nákupy děti moc bavily,porovnávaly si, kolik nakoupily a vzrušeně si sdělovaly, kde jaké zboží mají. Všichni prodavači byli skvěle připravení na nápor zákazníků, tak je nepřekvapilo, když přišly nakupovat paní učitelky, dokonce i pan ředitel.